Afetlerde İlk Yardım Eğitimi

Kitlesel felaketlerin, özellikle de depremlerin ardından hem olay yerinde hem de tüm ülkede derin üzüntü, telaş ve panik yaşanır. Felaketin yaşandığı olay yerine yakın tıbbi merkezler ve hastaneler felaketten etkilenmiş ve tahliye edilmiş olabilir. Bununla birlikte depremden etkilenmeyen merkezlerde ise yoğun hasta/yaralı başvurusu sebebiyle sağlık hizmetleri erişiminde aksaklıklar yaşanır.Enkazdan veya olay yerinden uzaklaştırılan hasta ve yaralılar uygun ilkyardım uygulanmadığından veya yanlış uygulamalar sebebiyle kaybedilir.Afetlerde İlk Yardım Eğitimi ile birlikte sahada görev yapan ilkyardımcılar ve arama kurtarma ekipleri erken dönemde yaşanacak yanlış müdahalelerin önüne geçebilecek bilgi ve becerileri edinebileceklerdir.

Eğitim Süresi

Afetlerde İlkyardım Eğitimi 4 saatlik programdan oluşmaktadır.

Katılımcı Sayısı

Afetlerde İlkyardım Eğitimi için grup katılımcı sayısı en az 5 en fazla 100 kişiden oluşmalıdır.

Eğitim Yeri

Afetlerde İlkyardım Eğitimi, katılımcıların tamamının birbirlerini görebilecekleri masa, sandalye ve sunum alanının ‘U’ veya konferans şeklinde düzende olan tüm salonlarda gerçekleşebilir. Orta kısımda demonstrasyon yapılabilir, sunum tekniklerine uygun araç ve gereçlerin (projektör, flipchart, yazı tahtası) bulunduğu salonlarında afetlerde ilkyardım eğitimleri gerçekleşebilir.

Eğitim Programı

  • Genel ilk yardım bilgileri
  • Hasta/yaralının ve olay yerinin değerlendirilmesi
  • Temel yaşam desteği ve havayolu tıkanıklığında ilk yardım
  • Kanamalarda ilk yardım
  • Kırık, çıkık ve burkulmalarda ilk yardım
  • Acil taşıma teknikleri

Kayıt Evrakları

Afetlerde İlkyardım Eğitimi katılımcıları için kayıt sırasında T.C. kimlik numarası, ad-soyad, adres, mezuniyet durumu, mesleği, telefonu, mezun olduğu okul/fakülte ve vesikalık fotoğraf gereklidir.

Sertifika Ve Belge Geçerlilik Süresi

Eğitim sonunda katılımcılara online olarak isme özel Oksijen tarafından katılım sertifikası verilir. Belge geçerlilik süresi yoktur.

Kimler Afetlerde İlk Yardım Eğitimi Alabilir?

18 yaşını doldurmuş olan herkes Afetlerde İlkyardım Eğitimi alabilir.

EĞİTİM TAKVİMİ İÇİN TIKLAYIN…